Uwielbienie na Wyspie – relacja z koncertu

Dziękujemy Dobremu Bogu za wspaniałą pogodę i za to, że mogliśmy razem głosić  Dobrą Nowinę w centrum naszego miasta, świętując w ten sposób 18-te urodziny diecezji. Tak naprawdę nie był to tylko jeden koncert, ale pięć wydarzeń. Warto wspomnieć, że przygotowania do nich rozpoczęły się już w styczniu. Nikt z nas nie zliczy godzin poświęconych przez Magdę i Mateusza oraz Asię i Marka. Ich wiara i determinacja to filary całego przedsięwzięcia.

W weekend poprzedzający uroczystość Bożego Ciała odbyły się warsztaty gospel prowadzone przez Piotra Pawlickiego. To fascynujące, jak muzyka potrafi połączyć różne pokolenia i osobowości. W czasie dwóch dni nauczyliśmy się czternastu pieśni. Dzięki charyzmie Piotra zmęczenie schodziło na drugi plan, a jego kompozycje trafiały do naszych serc i nuciliśmy je jeszcze długo po zakończeniu prób. Wśród śpiewających były także osoby spoza Bydgoszczy.  

W środę, przed Bożym Ciałem, czytaliśmy Pismo Święte przy Spichrzach. Dziękujemy wspólnocie Ogród Chwały za zaangażowanie i prowadzoną przez nich w tym czasie ewangelizację. Dziękujemy Ks. Dawidowi Perlikowi oraz Wspólnocie Przemienienie i Magnificat. Dzięki zaangażowaniu wielu osób w centrum miasta wybrzmiewały psalmy oraz Ewangelia według św. Marka.

W czwartek przed południem już na scenie odbywały się próby. Dziękujemy zespołom Posłani przez Pana oraz Tabga i Przyjaciele, który wystąpił pod nazwą Projekt Dzień Dobry. Wspaniałym widokiem były flagi powiewające w rytm pieśni. Brawa dla dzielnych dziewczyn ze Wspólnoty Magnificat z Dorotą na czele. Dzięki telebimowi publiczność widziała teksty i mogła włączać się w śpiew. Kiedy na scenie trwało radosne uwielbienie Pana, ewangelizatorzy modlili się, głosili Dobrą Nowinę w czasie indywidualnych rozmów ze zgromadzonymi na wyspie. Dziękujemy za zaangażowanie Księdzu Pawłowi Rybce, Księdzu Pawłowi Sawiakowi i Wspólnocie Miłość Maryi oraz Wspólnocie Magnificat z bydgoskiej bazyliki.

Gdy na wyspie rozpoczynał się koncert główny, w katedrze zgromadziło się kilkudziesięciu uczestników Marszu Mężczyzn. Po wysłuchaniu wprowadzenia Ks. Bp  Krzysztofa Włodarczyka ruszyli za Jezusem w Najświętszym Sakramencie na Stary Rynek, by tam odśpiewać „Bogurodzicę”, a następnie przejść na Wyspę Młyńską. Dziękujemy każdemu z uczestników za świadectwo wiary i odwagę w jej publicznym wyznaniu. Uroczyste wprowadzenie Najświętszego Sakramentu mogło być dużym zaskoczeniem dla przechodniów oraz zgromadzonej na wyspie publiczności.

Pierwsza część koncertu miała charakter adoracji. Modlitwę poprowadzili Ks. Janusz Tomczak, Ks. Stanisław Kotowski oraz Ksiądz Biskup. Symbolicznym znakiem wspólnego dziękczynienia Panu Bogu było osiemnaście czerwonych róż. Uczestnicy marszu składali je przed Najświętszym Sakramentem w czasie modlitwy za diecezję i jej pasterza, nasze miasto, bydgoszczan, wszystkich kapłanów, zakonników, siostry zakonne i seminarzystów, za każdą wspólnotę i stowarzyszenie działające w lokalnym Kościele. Dziękujemy także Arkowi za świadectwo o swoim nawróceniu, którego tłumnie zebrana publiczność wysłuchała w ciszy i skupieniu.  Pamiętaliśmy też w modlitwie o naszych gościach z Ukrainy. Jedna z solistek zaśpiewała po ukraińsku pieśń „V Tobi Boze svitlo”. Na znak solidarności z nimi wypuściliśmy żółte i niebieskie balony. Smacznym akcentem urodzin diecezji były dwa torty z okolicznościową dekoracją. Pierwszy kawałek ukroił Ksiądz Biskup. Następnie podzieliliśmy je na jak najwięcej kawałków, chcąc poczęstować wielu. Druga część Uwielbienia na Wyspie trwała do 20.30. Mocne brzmienie przeplatało się z tańcem i mistrzowskimi solówkami, a energia ze sceny udzielała się publiczności. Dziękujemy naszemu dyrygentowi Piotrowi za owocną współpracę, cierpliwość i rozbudzenie w nas chęci do śpiewania całym sercem.  Koncert zakończyli prowadzący – Joanna i Marek Dłuscy – „Apelem Jasnogórskim”, zawierzeniem się Matce Bożej Pięknej Miłości.

Dzięki  Łasce Bożej i zaangażowaniu wielu osób to wydarzenie wyzwoliło dużo dobra w sercach bydgoszczan. Właśnie słowo: „dziękuję” pojawia się najczęściej w naszych rozmowach i pierwszych podsumowaniach tych wydarzeń.

Wydarzenie odbiło się szerokim echem w lokalnych mediach. Polecamy artykuły i obejrzenie bogatej galerii zdjęć.

„18 i już!” – uwielbienie na Wyspie Młyńskiej – Diecezja Bydgoska

Chwalili Pana przez muzykę gospel. Koncert Uwielbienia przyciągnął tłumy na Wyspę Młyńską (tvp.pl)

Koncert Uwielbienia na 18. urodziny bydgoskiej diecezji (tvp.pl)

Koncert Uwielbienia na Wyspie Młyńskiej. Tak świętowano 18 lat istnienia diecezji bydgoskiej [ZDJĘCIA] | Tygodnik Bydgoski

Nietypowa osiemnastka na Wyspie Młyńskiej. Tak bydgoszczanie świętowali urodziny diecezji bydgoskiej | Express Bydgoski

Na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy świętowano 18. urodziny diecezji bydgoskiej. Był koncert gospel [zdjęcia] | Bydgoszcz Nasze Miasto

Warsztaty gospel

Uczestniczyli w warsztatach gospel, zaśpiewają na Wyspie Młyńskiej [ZDJĘCIA] | Katolicka Bydgoszcz

„Koncert Uwielbienia” będzie okazją do świętowania 18. urodzin Diecezji Bydgoskiej (tvp.pl)